سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه حضور دانش آموزان در مدارس اجباری نیست، گفت: در مناطق آبی و زرد خانواده ها می توانند دانش آموزان پایه های اول و دوم را از اول بهمن به صورت اختیاری به مدرسه بفرستند.

گاهان نیوز، دکتر علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه امروز پنجاه و سومین جلسه ستاد به ریاست رییس جمهور و با حضور همه اعضا تشکیل شد، به وضعیت شیوع بیماری کرونا در دنیا اشاره و عنوان کرد: اروپا در ارتباط با شیوع بیماری در وضعیت بسیار نابه سامانی به سر می برد، مرگ و میر ناشی از بیماری در انگلیس طی یکی دو روز گذشته از مرز هزار و ۵۰۰نفر و در آمریکا از مرز۴هزار و ۴۰۰ نفر عبور کرده است.

شیب ابتلا در اروپا طی یک ماه گذشته همچون آمریکا شده که این موضوع بسیار نگران کننده است، جهشی که در ویروس صورت گرفته در انتقال بیماری و میزان مرگ و میر بسیار موثر بوده و به همین دلیل نیاز است مرزها را بیشتر مراقبت کنیم.

خوشبختانه روند ابتلا و مرگ و میر کرونا در کشور همچنان نزولی است

رئیسی: نمونه هایی از ویروس های جهش یافته در کشورهایی همچون ژاپن، برزیل و آفریقای جنوبی هم دیده شده است،به همین دلیل بسیاری از پروازها در ایران همانند دیگر نقاط جهان لغو شده است.

خوشبختانه وضعیت بیماری، روند ابتلا و مرگ و میر در کشور نزولی است اما متاسفانه استان مازندران همچنان در وضعیت خوبی نیست و ۱۰شهر استان در وضعیت قرمز قرار دارند.

وضعیت شیوع بیماری در استانهای گیلان و گلستان نامناسب است با این حال  خوشبختانه بندرگز و کردکوی که هفته گذشته در شرایط قرمز بودند این هفته در وضعیت نارنجی قرار گرفته اند. ۱۰شهر بابل، آمل، تنکابن، جویبار، رامسر، ساری، سوادکوه، فریدونکنار، قائمشهر و نکا در استان مازندارن در وضعیت قرمز قرار دارند که پروتکل های بهداشتی باید بیشتر در این شهرها رعایت شوند.

اکنون ۱۰شهر در وضعیت قرمز، ۲۳ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۶۳شهر در وضعیت زرد و ۲۵۲ در وضعیت قرمز قرار دارند، اگر در منطقه ای اعلام می‌شود که اوضاع زرد و نارنجی شده به این معنی نیست که بار سفر را ببندیم.

مسافرت‌های بسیار زیادی به شمال و جزیره قشم داشتیم

رئیسی: پروتکل ها بهداشتی در برخی نقاط کشور طی چند روز گذشته رعایت نشده است. متاسفانه سفر به جنوب کشور افزایش یافته است و مسافرت های بسیاری به شمال و جزیره قشم داشتیم. به مردم هشدار می دهیم در صورتی که دستورالعمل ها رعایت نشوند، موج چهارم در اواخر بهمن و واوایل اسفند، شکل خواهد گرفت که هر موج با مرگ بین ۸ تا ۱۰ هزار نفر بیشتر همراه خواهد بود.

گرچه اکنون به یک شرایط نسبی دست یافته ایم اما همواره باید بدانیم که کوچکترین کم توجهی و ساده انگاری منجر به شروع خیز بیماری خواهد شد؛ ما در اردیبهشت ماه شرایط خوبی داشتیم و پس از آن به دلیل عدم رعایت پروتکل ها پیک بسیار سهمگینی را شاهد بودیم.

همه شهرهای نارنجی کشور در سه استان گیلان، گلستان و مازندران قرار دارند، مردم توجه داشته باشند که اگر دستورالعمل ها رعایت نشوند، مجدد محدودیت ها اعمال خواهند شد.

پخش سراسری سخنرانی رییس جمهور از صدا و سیما در ۲۲ بهمن

رئیسی: براساس تصمیم ستاد، مراسم ۲۲بهمن امسال با توجه وضعیت شیوع بیماری در همه شهرها به صورت نمادین، خودرویی و موتوری خواهد بود و هیچ کس به شکل پیاده در مراسم حضور ندارد؛ سخنرانی رییس جمهور هم به صورت سراسری از صدا و سیما پخش خواهد شد.

اما و اگرهای درباره برگزاری حضوری مدارس وجود دارد که باید گفت مدارس به هیچ وجه به صورت اجباری، حضوری برگزار نخواهد شد، در مناطق آبی یا زرد پایه اول و دوم، خانواده ها به صورت اختیاری می توانند دانش آموزان را به مدرسه بفرستند؛ تعیین شرایط حضور کادر مدرسه بر عهده آموزش و پرورش است.

معیار‌هایی که مدارس تعیین کرده اند، مشخص است؛ بر اساس معیار‌های آموزش و پرورش، مدارسی که تعداد دانش آموزان آن کمتر از ۵۰ نفر و کلاس‌ها کمتر از ۱۰ نفر است، برگزاری کلاس به صورت حضوری است که حداکثر دو روز در هفته و در چند ساعت انجام خواهد شد.

تعداد زیادی از هموطنان به قشم سفر کرده اند، متاسفانه ممکن است با این اقدامات، مناطقی که کانون آلودگی بوده عاملی برای شیوع بیماری باشند که امیدوارم همه نکات بهداشتی با دقت بیشتری رعایت شوند. در پایان از همه کسانی که پروتکل ها را رعایت می کنند تشکر می کنم.

  • منبع خبر : گاهان نیوز