مصطفی کمال آتاترک زادهٔ ۱۸۸۱ – درگذشتۀ ۱۰ نوامبر ۱۹۳۸ رزمندهٔ جنگ استقلال ترکیه، دولت‌مرد، نویسنده و بنیان‌گذار جمهوری ترکیه بود.

گاهان‌نیوز، او از طرفداران سکولاریسم و ناسیونالیسم بود. وی استعداد شگرفی در امور نظامی داشت، چنان‌که در نبرد چناق‌قلعه (۱۹۱۴) با شعار «Çanakkale geçilmez» یعنی «چناق‌قلعه عبورناپذیر است»، با سپاهی کوچک در برابر تهاجم سنگین نیروهای دریاییِ کشورهای بریتانیا و فرانسه ایستادگی کرد و مانع تصرف و سقوط استانبول شد.

شکست عثمانی در جنگ جهانی اول منجر به اشغال سرزمین‌های این امپراتوری توسط متفقین شد. در نهایت نیروهای پیروز قلمروی عثمانی در خاورمیانه را بین یکدیگر تقسیم کردند. هرچند شورش ترک‌زبانان آناتولی در برابر اشغال توسط متحدین در جنگ استقلال ترکیه منجر به تأسیس جمهوری ترکیه و در نهایت انقراض امپراتوری عثمانی شد و آتاترک رهبری جنگ استقلال را برعهده داشت.

او که مصطفی کمال پاشا نام داشت در سال ۱۹۲۳ میلادی نام خانوادگی به «آتاترک» (Atatürk) به‌معنای «پدر ترک‌ها» توسط مجلس ترکیه تغییر یافته و به او  اهدا شد و از آن پس داشتن این نام خانوادگی برای هر فرد دیگری ممنوع اعلام شد.

 

  • منبع خبر : گاهان‌نیوز