دادشاه یا میر دادشاه، یک زمین‌دار و کشاورز روستایی بلوچ، ساکن در منطقه‌ی کوهستانی سفیدکوه واقع در مکرانِ بلوچستان بود که در اوایل دهه‌ی ۵۰ میلادی (اوایل دهه‌ی ۳۰ خورشیدی)، علیه دولت مرکزی ایران، سر به طغیان گذاشت.

گاهان نیوز، وی که برخی او را دادشاه سفیدکوهی، و از منطقه‌ی سفیدکوه واقع در مکرانِ بلوچستان دانسته‌اند، از اعضای طایفه‌ی بلوچی روستای “گسپردن” محسوب می‌شد. دادشاه به همراه برادرش(محمّد) و چند تن دیگر از افرادش، در ۴ فروردین‌ماه ۱۳۳۶، و در نیمه‌ی راه چابهار – ایرانشهر و در پیچ‌وخم‌های منطقه‌ی تنگ سرحه، واقع در منطقه‌ی کوهستانی لاشار، راه را بر خودروی 《آقای کارول》، رئیس برنامه اصل چهار و همکارانش در منطقه‌ی کرمان بست و تمام سرنشینان خودرو از جمله همسر باردار کارول را هم به قتل رساند.

گرچه دادشاه پیش‌از این‌هم، افراد سرشناس خارجیِ دیگری را نیز به قتل رسانیده‌بود، امّا قتل کارمندان برنامه اصل چهار، حسّاسیت جهانیان را برانگیخت و به موضوع طغیان او، ابعادی جهانی و بین‌المللی بخشید، به‌طوری‌که دولت‌های اروپایی و ایالات متحده آمریکا، حکومت پهلوی را برای دستگیری هر چه سریع‌تر دادشاه و سرکوب طغیان او، تحت فشار گذاشتند.

با این وجود، و با این که دولت مرکزی ایران، مُدام در تلاش بود تا وی را دستگیر نموده یا از سر راه بردارد، اما این تلاش‌ها به دلیل شرایط اقلیم و جغرافیایی منطقه به جایی نمی‌رسید، تا این‌که دولت مرکزی ایران، ناگزیر شد ازسران قبایل محلی بلوچستان کمک بخواهد و با همراهی آنان در ۲۱ دی‌ماه ۱۳۳۶ دادشاه را به محل قرار بکشاند و در یک درگیری مسلحانه دو طرفه وی را از پای درآورد

  • منبع خبر : گاهان نیوز