محمد حاتمی گفت: پیش بینی ما این است که اگر یکسال دیگر کرونا سیر نزولی پیدا کند یعنی به دوران پساکرونا برسیم، سونامی اختلالات روانی راه می‌افتد که پیرو آن اختلافات درون خانوادگی افزایش پیدا می‌کند.

گاهان نیوز، محمد حاتمی، رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور از حضور این سازمان در دو کمیته مقابله با کرونا خبر داد و گفت: از روز اولی که کرونا وارد کشور شد آسیب‌های روانی فراوانی برای مردم به وجود آمد به همین دلیل جهت رسیدگی به مسائل روحی و روانی هموطنانمان اعلام آمادگی کردیم تا با ستاد ملی مبارزه با کرونا همکاری کنیم پیرو آن نامه‌ای نیز به رئیس جمهور نوشتیم و هم اکنون در دو بخش یکی کمیته مشورتی سلامت روان و دیگری فرماندهی سلامت روان مبارزه با کرونا حضور داریم.

سازمان نظام روانشناسی هم اکنون در کمیته مشورتی سلامت روان که در وزارت بهداشت تشکیل شده عضو است و در هر دو کمیته به عنوان یک عضو فعالیت دارد و دستور عمل ها مربوط به خود وزارتخانه و فرماندهی ستاد مقابله با کروناست اما فعالیت‌های ما محدود به این دو حوزه نیست بلکه به عنوان یک سازمان فرابخشی برنامه ریزی‌هایی را انجام دادیم که پیرو آن کمیته‌های مقابله با بحران کرونا را در تهران و استان‌ها تشکیل دادیم که هم اکنون در حال فعالیت هستند.

جای سازمان نظام روانشناسی در ستاد ملی مبارزه با کرونا خالی است. قطعا رئیس سازمان نظام روانشناسی باید عضو ستاد ملی مبارزه با کرونا باشد تا دائما اخبار سلامت روان را در اختیار مسئولین قرار دهد و تصمیمات براساس آن گرفته شود اما این خلا در ستاد ملی وجود دارد و هنوز اتفاقی برای این حضور رخ نداده است.

سونامی بحران روانی راه افتاده است، کرونا مانند یک دشمن به کشور حمله کرده و مردم با کارهایی چون ماسک زدن، ضدعفونی کردن دست‌ها، حفظ فاصله اجتماعی، تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها و… اکنون همه مشغول دفاع کردن هستند. این جنگ حتی از جنگ تحمیلی هم به مراتب بدتر است چون ما نمی‌دانیم این دشمن در خانه‌‌ی ما وجود دارد یا نه و همین ترس باعث شده مردم در حالت دفاع قرار گیرند و وقتی افراد در این حالت باشند مشکلات و آسیب‌ها در آنها دیده نمی‌شود مگر اینکه حاد باشد و فرد را زمین بزند اما به طور کلی وقتی این حمله کاهش پیدا کند و سیر نزولی به خود بگیرد آماجی از انواع اختلالات در افراد به وجود می‌آید.

اختلالات روان تنی مانند بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت اختلالات روان شناختی مانند افسردگی، وسواس اختلالات شخصیتی و… از جمله آسیب‌های اجتماعی است که در حال افزایش شدید است و پیش بینی ما این است که اگر یکسال دیگر کرونا سیر نزولی پیدا کند یعنی به دوران پساکرونا برسیم، سونامی اختلالات روانی راه می‌افتد که پیرو آن خودکشی، اعتیاد، اختلافات درون خانوادگی افزایش پیدا می‌کند به همین دلیل باید یک کمیته ویژه در ستاد ملی مبارزه با کرونا شکل گیرد تا از راه افتادن چنین سونامی پیشگیری شود.

یکی از راه‌های پیشگیری از این سونامی همین کاری است که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای جامعه کارگری انجام داده است یعنی ساخت کلینیک روانشناسی و افزایش خدمات مشاوره و روانشناسی که باعث می‌شود خشم در مردم فرو خورده نشده و مشکلات را درون خود نریزند که تبدیل به اختلالات روانی نشود درحالی که این کار نیاز به گفتگو و مشاوره دارد.

خدمات روانشناسی در دوران شیوع کرونا افزایش یافته است. قبل از شیوع ویروس کرونا در کشور روزانه ۳۰ هزارخدمات مشاوره ارائه می‌دادیم که الان به ۹۰ هزار مشاوره رسیده است.

  • منبع خبر : خبرگزاری برنا