مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: یک قلاده پلنگ دیشب پس از حضور در آغل گوسفندان در یک روستا در حاشیه منطقه حفاظت شده قرچغه شهرستان قوچان توسط یک روستایی با شلیک مستقیم اسلحه دولول کالیبر ۱۲ به سویش از پای در آمد.

به گزارش گاهان‌نیوز، مهدی اله پور با اعلام این خبر افزود: شب گذشته طی گزارش مردمی به محیط بانان پاسگاه محیط بانی منطقه حفاظت شده قرچغه، مبنی بر حضور پلنگ در آغل گوسفندان و ایجاد خسارت به تعدادی از دام های موجود در دامداری، سریعاً محیط بانان با وسایل و تجهیزات زنده گیری، به محل عزیمت می کنند، که متأسفانه قبل از رسیدن محیط بانان به محل، پلنگ توسط فردی حاضر در محل حادثه با اسلحه دولول کالیبر ۱۲ به سوی پلنگ شلیک و پلنگ را از پای در می آورد.

وی گفت: دامدار پس از مشاهده پلنگ در آغل گوسفندان سریعاً بیرون آمده و درب آغل را می بندد و با پاسگاه انتظامی و سپس با رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تماس می گیرد که متاسفانه با وجود نامه نگاری و آموزش و اطلاع رسانی حضوری با شورای اسلامی و روستائیان روستاها حاشیه مناطق حفاظت شده، جهت عدم آسیب رسانی به حیوانات در زمان تعارضات، این اقدام عجولانه زمانی صورت گرفته که پلنگ در آغل گوسفندان گیر افتاده بوده و خطری برای ساکنین روستا با وجود بسته بودن درب آغل نداشته است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی افزود: در دقایق اولیه تماس و اطلاع توسط محیط بانان شهرستان قوچان، فرمانده یگان حفاظت استان به همراه کارشناس مسئول اداره نظارت بر حیات وحش با تجهیزات کامل نیز سریعاً به سمت قوچان حرکت کرده و جهت زنده گیری گونه به محل مراجعه می نمایند.

مهدی اله پور علل حضور گونه های وحشی در روستاها و خسارت دیدن دامداران را عدم تامین حفاظت محل نگهداری دام ها و بسته نبودن منافذها جهت جلوگیری از ورود حیوانات وحشی دانست.

در این حادثه ۱۱ رأس گوسفند تلف و ۱۴ رأس دیگر توسط پلنگ به شدت زخمی می شوند.

لازم به ذکر می باشد، متهم در محل دستگیر و سلاح وی نیز ضبط و شخص بازداشت و به مراجع قضائی تحویل شد.

  • منبع خبر : خبرآنلاین