مصطفی کیایی با اعتراض به مدیریت حوزه هنری گفت: ای کاش مجموعه‌ای که خیلی از فیلم‌های سینمایی را در این سال‌ها تحریم یا ممیزی کرده، حالا در پرداخت پول‌ فیلمسازها، "حق" را رعایت کند و بیش از این خیانت در امانت نکند.

مصطفی کیایی با اعتراض به مدیریت حوزه هنری گفت: ای کاش مجموعه‌ای که خیلی از فیلم‌های سینمایی را در این سال‌ها تحریم یا ممیزی کرده، حالا در پرداخت پول‌ فیلمسازها، “حق” را رعایت کند و بیش از این خیانت در امانت نکند.

این کارگردان سینما که سال گذشته فیلم سینمایی «مطرب» را به عنوان پرفروش‌ترین فیلم سال اکران کرد، درباره اینکه هنوز پول فروش فیلم خود را پس از گذشت نزدیک به یک سال به طور کامل از سینمادارها دریافت نکرده است، در گفت‌وگویی با ایسنا بیان کرد: بخش کوچکی از این پول اخیرا تسویه شد که البته بیشترین سهم پرداختی هم متعلق به پردیس سینمایی کورش بود، اما هنوز رقم قابل توجهی باقی مانده و بخش عمدای از آن مربوط به حوزه هنری است که سینماهای زیادی را در تهران و شهرستان‌ها در اختیار دارد.

او با اشاره به اینکه حوزه هنری ردیف بودجه مشخصی دارد، گفت: این مجموعه در سال‌های گذشته هنگام اکران بعضی فیلم‌ها، صاحبان آن‌ها را بسیار اذیت کرده و فیلمسازها را به تغییر یا کوتاه کردن فیلم‌ها بنا بر سلیقه «حوزه هنری» مجبور کرده است تا به این شرط اجازه اکران فیلم را در سالن‌های سینمایی خود که تعداد قابل توجهی هم در کل کشور هستند، بدهد. حال برای من سوال است در این مجموعه‌ای که نگاه ارزشی در راس آن حاکم است، آیا کسی به فکر است که طلب ما را پرداخت کند؟ اگر الان از مراجع تقلید درباره پول تهیه‌کننده‌هایی که در اختیار حوزه هنری است استفتا بگیریم چه حکمی می‌دهند؟ در مملکت ما همیشه از حق‌الناس صحبت شده و هنوز هم اگر یک آدم عادی بدهی داشته باشد، ماشین خود را می‌فروشد چون به حق الناس اعتقاد دارد، اما چرا این دم و دستگاه و تشکیلات برای حق الناس ارزش قائل نیست؟

کارگردان مجموعه «همگناه» با اشاره به از بین رفتن ارزش بدهی در طول این یک سال (با کم شدن ارزش پول ملی) ادامه داد: «مطرب» سال گذشته فروش خوبی کرد ولی من اگر در شبکه نمایش خانگی «همگناه» را نساخته بودم، باید خانه‌ام را بابت وامی که برای ساخت «مطرب» از بانک گرفته و آن را به رهن گذاشته بودم، از دست می‌دادم. اگر الان در این اوضاع اقتصادی و شرایط کرونا خانواده من آواره خیابان می‌شدند کسی در همین حوزه هنری بود که جواب مرا بدهد؟ واقعا چطورمی‌شود که آن‌ها با پول من و همکاران من در مجموعه خود همه کار انجام می‌دهند ولی نسبت به بدهی خود و حق ما اینقدر بی‌تفاوت هستند؟

مصطفی کیایی افزود: من امیدوارم مسئولان رده بالای حوزه هنری در جریان نباشند که چه اتفاقی در مجموعه آن‌ها رخ می‌دهد چون در غیر اینصورت این حق بر گردن آن‌ها نیز هست و من از هر کسی که در حوزه هنری می‌داند با وجود این بدهی‌ها چه اتفاقی در حال رخ دادن است نمی‌گذرم، چرا که مسئول سازمان سینمایی حوزه هنری هیچگاه درباره فیلم‌ها و مشکلاتی که بر سر اکران پیش آمده پاسخگو نبوده و الان هم نیست. این دوستان بدانند گذران امورشان با پول ماست؛ پولی که در جیب آن‌ها امانت بود اما خیانت درامانت کردند.

به تازگی جمعی از تهیه کنندگان و فیلم سازانی که هنوز مطالباتشان را از سینماداران نگرفتند، در نامه ای مشترک اعلام کردند که بزودی به قوه قضاییه شکایت خواهند کرد.

  • منبع خبر : ایسنا