لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس‌جمهور در دیدار با سفیر جدید دولت نروژ گفته است: دو معاهده مقابله با جرائم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو) و معاهده مقابله با تأمین مالی تروریسم نهایی نشده و بحث و بررسی‌ها در جریان است.

این در حالی است که مجمع تشخیص مصلحت نظام با فرصت‌سوزی در بررسی این دو لایحه و عدم تصمیم‌گیری در رابطه با آنها، سبب بازگشت ایران به لیست سیاه گروه اقدام ویژه مالی شده است.

این سخن لعیا جنیدی با توجه به اهمیت خروج ایران از این لیست سیاه برای ازسرگیری مراودات مالی و بانکی می‌تواند نشان از تلاش دوباره برای بررسی لوایح باقی‌مانده از FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام باشد.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور در این دیدار با بیان اینکه آنچه در سال‌های اخیر در عرصه بین‌المللی برای ملت ایران اتفاق افتاده، قطعا غیرعادلانه و غیرقانونی بوده است، رفتار ایالات متحده آمریکا به‌ویژه در دوره اخیر را مغایر با نزاکت و آداب سیاسی و نیز قواعد معاهداتی و عرفی بین‌المللی دانست.

وی گفت: آمریکا با خروج از برجام و اعمال تحریم‌های یک‌طرفه علیه ایران، مردم ایران را حتی در نیازهای اساسی و فعالیت‌های صنعتی دچار مشکل کرده است. انتظار ایران از ایالات متحده در دوره جدید پایبندی به تعهدات بین‌المللی است و از اروپا و کشور نروژ که بیش از صد سال رابطه بین دو کشور وجود دارد، تلاش برای روابط و فعالیت‌های تجاری و اقتصادی عادی و همکاری دوجانبه و چندجانبه است.

نروژ با توجه به روابط صدساله با ایران و نیز به عنوان عضو غیردائم شورای امنیت در این دوره می‌تواند نقش مؤثری در ترویج و تعمیق نزاکت و پایبندی به عرف و حقوق بین‌الملل و تقویت نهادهای بین‌المللی ایفا کند.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور در پاسخ به پرسش سفیر نروژ در مورد وضعیت نهایی اجرای استانداردها و لوایح FATF گفت: جمهوری اسلامی ایران قوانین مربوط به مقابله با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم و اصلاحیه‌های آن را تصویب کرده است، برخی از معاهدات مانند معاهده مقابله با فساد (مریدا) را حدود ۱۰ سال پیش به تصویب رسانده و اجرائی کرده ولی دو معاهده مقابله با جرائم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو) و معاهده مقابله با تأمین مالی تروریسم نهایی نشده و بحت و بررسی‌ها در جریان است.

  • منبع خبر : روزنامه شرق