معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به ممنوعیت تردد شبانه از ساعت 21 تا 3 بامداد در همه شهرهای کشور، گفت: واکسن کرونا تنها از طریق شبکه بهداشت و درمان توزیع خواهد شد و در اختیار داروخانه ها قرار نمی گیرد.

گاهان نیوز، دکتر علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به وضعیت شیوع کرونا در کشور، اظهار کرد: خوشبختانه با توجه به رعایت پروتکل ها حدود ۸۰ درصد مرگ و میرها و بیش از ۷۵ درصد بستری ها کاهش پیدا کرده است. اکنون هیچ شهر قرمزی نداریم و تنها ۳ شهر درگیلان و ۱۵ شهر در مازندارن در وضعیت نارنجی قرار دارند.

وضعیت آبی شهرها نباید منجر به عادی انگاری شود

۳۰۶ شهر کشور در وضعیت آبی هستند اما اعلام این شهرها نباید منجر به عادی انگاری شود و همچنان پروتکل ها باید اجرا شوند؛ با توجه به اینکه نیاز داریم از خیز بعدی بیماری جلوگیری کنیم، محدودیت های تردد در نظر گرفته شده برای شهرهای نارنجی در شهرهای زرد هم اعمال می شود.

براساس رده بندی که از قبل انجام داده بودیم محدودیتهای اعمالی در شهرهای زرد و نارنجی پابرجا ماند، ساعت ممنوعیت تردد شبانه در همه شهرها تغییر کرده و تردد از ساعت ۲۱ تا ۳ بامداد در همه شهرهای کشور ممنوع است. در شهرهای آبی حداکثر تعداد حاضران در جلسه ۵۰ نفر و در شهرهای زرد ۳۰ نفر است.

سازمان غذا و دارو وظیفه تایید واکسن را دارد

بنابر تمهیدات صورت گرفته قرار است در جشنواره فجر، حداکثر از ۳۰درصد ظرفیت سالن استفاده شود که کارشناسان ما آخر هفته گزارشی از شیوه برگزاری تهیه خواهند کرد و اگر مشاهده شود پروتکل ها رعایت نشده اند از برگزاری جشنواره در هر مرحله ای که باشد، جلوگیری می کنیم.

سازمان غذا و دارو وظیفه تایید واکسن چه داخلی و چه خارجی را دارد، هر واکسنی که این سازمان تایید کند برای ما مرجع است و ما از آن در سطح شبکه بهداشت و درمان کشور استفاده خواهیم کرد.

واکسن کرونا در داروخانه ها توزیع نخواهد شد

خوشبختانه فاز نخست واکسن داخلی برکت تا ۱۰روز دیگر به اتمام خواهد رسید و بعد از آن تیمی مستقل در غذا و دارو مستندات را بررسی خواهد کرد و چنانچه تاییدیه دریافت کند از نیمه دوم اسفندماه و در فاز دوم به ۵۰۰ نفر تزریق خواهد شد. از آنجایی که فاز دو و سه واکسن ادغام شده است حدود ۴۵ روز بعد هم همان تیم مجدد نتیجه را بررسی خواهند کرد و درصورت تایید براساس پیش بینی ها اواخر اردیبهشت به فاز تولید دست خواهیم یافت.

واکسن رازی هم تاییدیه اجرای فاز انسانی را اخذ کرده است. واکسن سوم، پاستور است که با انتقال تکنولوژی از کوبا صورت گرفته و فازهای اولیه آن در کوبا طی شده است و ان شاالله فازهای بعدی آن در کشور آغاز خواهد شد.

با کشورهای هند، روسیه و چین برای تامین واکسن مورد نیاز کشور مذاکره شده است. واکسن کرونا تنها از طریق شبکه بهداشت و درمان توزیع خواهد شد و هیچ راه دومی وجود ندارد. اینکه تصور شود واکسن در اختیار داروخانه ها قرار می گیرد صحیح نیست.

  • منبع خبر : وبدا