سد کانی سیب آذربایجان غربی امروز 11 دی ماه به صورت ویدئو کنفرانس توسط رئیس‌جمهور در قالب هفته سی و چهارم پویش «الف_ب_ایران» افتتاح شد.

گاهان نیوز، سد کانی سیب از نوع خاکی با هسته رسی با ارتفاع ۵۸ متر و طول تاج (با احساب دایک آن) ۸۴۸ متر و حجم مخزن ۲۲۱ میلیون مترمکعب و حجم تنظیمی ۷۱۳ میلیون متر مکعب در جنوب استان آذربایجان غربی و در شهرستان پیرانشهر واقع شده و با هدف مهار و انتقال آب مازاد رودخانه کلاس به دریاچه ارومیه احداث شده است.

از دیگر سازه‌های این طرح، بند انحرافی بادین‌آباد است که وظیفه انتقال مازاد آب رودخانه بادین‌آباد به مخزن سد کانی سیب به میزان ۱۸۰ میلیون مترمکعب در سال را به عهده دارد و شامل یک سد کوچک با ارتفاع ۱۰ متر و کانالی به طول ۴،۵ کیلومتر می‌باشد.

برای ساخت سد کانی سیب بالغ بر ۵۲۵ میلیارد تومان هزینه شده است و در طول اجرای این طرح در استان آذربایجان غربی ۱۵۰۰ نفر به صورت مستقیم و ۵۰۰۰ نفر به صورت غیرمستقیم اشتغال بومی ایجاد شده است.

عیسی کلانتری معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در باره این سد گفت: سد اصلی انتقال آب رودخانه زاب به دریاچه ارومیه به نام «کانی سیب» قادر است حدود ۸۰۰ میلیون متر مکعب آب را تنظیم کند.

وی گفت: اگر تا پایان سال تونل انتقال آب این سد تمام شود در سال ۶۲۳ میلیون متر مکعب آب را به دریاچه ارومیه منتقل می کند که با این انتقال تقریبا ۱۵ سانتیمتر به ارتفاع آب دریاچه افزوده می شود و این میزان می تواند کمبود بخشی از آبهایی که در گذشته از حقابه دریاچه برداشت شده بود را جبران کند.

رییس سازمان حفاظت محیطزیست ادامه داد: با این روند امیدواریم در سال ۱۴۰۶ به تراز اکولوژیک دریاچه که ۱۲۷۴.۱ متر با ۱۵ میلیارد متر مکعب آب و ۴ هزار و ۳۰۰ کیلومتر مربع وسعت دریاچه با ۲۵ درصد غلظت نمک است برسیم.

  • منبع خبر : گاهان نیوز