«شان کانری» بازیگر برنده اسکار که سالها پیش به دلیل بازی نقش «جیمز باند» مجموعه فیلم های دوصفر هفت به شهرت جهانی رسیده بود، در سن ۹۰ سالگی درگذشت.

به گزارش گاهان‌نیوز، این بازیگر اسکاتلندی که اخیر ۹۰ سالگی خود را جشن گرفته بود، با بازی در نقش جاسوس «ام ای سکیکس یا اینتلیجنس سرویس» شبکه اطلاعاتی و امنیتی انگلیس که جیمزباند نام داشت و با نام سازمانی جیمز باند دو صفر هفت شناخته می شد، شهرت جهانی یافت. مجموعه فیلم های که بنا بر جذابیت های جنسی بازیگران، خشونت، تعقیب و گریز، زد و خورد بنا شده بود. مجموعه فیلم های جیمز باند دو صفر هفت سال ها جاسوس های انگلیسی و شبکه اطلاعاتی آن کشور را در رقابت با بقیه نیروهای قدرتمند جهان، از جمله روس ها، چینی ها، آمریکایی ها و بخش های خصوصی درگیر در مسائل امنیتی جهان را پیشتاز، خلاق و جذابتر نشان داد و شان کانری با قابلیت های فردی اش در این مسئله نقش بسزایی داشت.

شان کانری در سال ۲۰۰۰ میلاد نشان شوالیه را الیزابت دوم دریافت کرد.

«کانری» که به عقیده بسیاری همچنان موفق ترین بازیگر کاراکتر «جیمز باند» است که در مجموع در هفت فیلم از سری فیلم های اکشن و جاسوسی شامل «دکتر نو» (۱۹۶۲)، «از روسیه با عشق» (۱۹۶۳)، «پنجه طلایی» (۱۹۶۴)، «گلوله آتشین» (۱۹۶۵)، «تنها دوبار زندگی می‌کنی» (۱۹۶۷)، «الماس‌ها ابدی‌اند» (۱۹۷۱) و «هرگز دوباره نگو هرگز» (۱۹۸۳) به ایفای نقش پرداخت.

او  در سال ۱۹۸۸ برای بازی در فیلم «تسخیرناپذیران» ساخته «بریان دی پالما» موفق به کسب جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد و سه جایزه گلدن گلوب و دو جایزه بفتا را نیز در کنار بازی در فیلم هایی چون «انجمن نجیب‌زادگان عجیب»، «ایندیانا جونز و آخرین جنگ صلیبی»، «قتل در قطار سریع‌السیر شرق»، «به نام رز»، «صخره»، «رابین هود» و … را در کارنامه هنری داشت.

  • منبع خبر : گاهان‌نیوز