وزیر بهداشت در نامه ای به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس کمیته اطلاع رسانی و مدیریت جو روانی جامعه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا به ادعای احمدی نژاد رییس جمهور سابق در فضای مجازی در خصوص اخذ مبالغی از سوی سازمان جهانی بهداشت جهت آزمایش داروهای مربوط کووید ۱۹ پاسخ داد.

گاهان‌نیوز، متن این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر صالحی
وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس کمیته اطلاع رسانی و مدیریت جو روانی جامعه ستاد ملی مدیریت کرونا

به استحضار می رساند پیرو پخش ادعای آقای دکتر احمدی نژاد رییس جمهور سابق در فضای مجازی مبنی بر اخذ مبالغی از سوی سازمان جهانی بهداشت جهت آزمایش داروهای مربوط به COVID19 در کشورمان از آنجا که مطمئن شوم که در این روز و شب های سخت در میدان مبارزه با بیماری، پدیده ای از نظرم مغفول نمانده باشد کلیه اجزاء موضوع را بررسی کردم که موارد بشرح زیر است:

۱- از روزهای آغازین بیماری، کمیته ای متشکل از ۴۵ نفر از متخصصین و صاحبنظران بعنوان کمیته علمی تشکیل و بر همه ابعاد و پروتکل های درمانی نظارت داشت. از آنجا که این بیماری داروی تاثیر گذارد صد در صد تایید شده نداشت لذا تلاش کردیم هر دارویی که در هر کجای جهان تاثیرگذاری نسبی آن اعلام می شود علیرغم فشار سنگین تحریم ها، وارد کشور نموده استفاده کنیم و بلافاصله تولید داخل آنرا نیز به همت تولیدکنندگان داخلی آغاز نماییم. در این راستا از سازمان های بین المللی و مردم نهاد و کشورهای دوست در جهان نیز مقداری از این داروها اهدا شد.

۲- سازمان جهانی بهداشت  از روزهای نخست بعنوان سازمان بین المللی ناظر بر امر سلامت با توجه به شیوع جهانی بیماری بشکل پاندمی، با سیاست تبادل اطلاعات از کشورها به یکدیگر برای تسهیل در مهار بیماری سعی کرد با جمع آوری تجربیات کشورها، بخصوص آنها که امکانات و زیرساخت های علمی و تجهیزاتی بیشتری دارند داروها و روش های موثر را ارزیابی و بعنوان دست آوردی موثر در اختیار دیگران قرار دهد. تشکیل ساختار COVAX جهت در اختیار قرار دادن واکسن از کشورهایی که در ساخت آن زودتر به نتیجه می رسند به آنان که توفیقی در این زمینه نداشته اند و تعیین سهمیه برای کشورهای فقیر و در حال توسعه با قیمت مناسب نیز در همین راستا بود.

جمهوری اسلامی ایران نیز بعنوان یکی از کشورهای عضو متعهد به اعلام نتایج اثربخشی روش ها و داروهای بکارگرفته به این سازمان بود که اثرات دارویی که در جهان همزمان مصرف می شد همچون RemdiSivir و بعضی از داروهای دیگر که از چین تا آمریکا و اروپا مصرف می شد نیز از مواردی بود که به علاوه تجربیات منحصر بفرد کشورمان قرار بود به سازمان جهانی بهداشت اعلام گردد.

۳- وزن کشور جمهوری اسلامی ایران در این گزارش حاکی از عظمت زیرساخت، همت متخصصین و دانشگاهیان توانمند و توجهی است که نظام و دولت جمهوری اسلامی ایران به مراقبت از مردم در پاندمی داشت و توانست بهر طریق داروی مورد نیاز مردم را تهیه و در بستری نمودن بیماران در اوج تحریم های ظالمانه نگذارد بیمار نیازمندی بدون دارو و رسیدگی های خاص بماند و این از افتخارات تاریخ جمهوری اسلامی ایران است. مسلما آنها که در پذیرش و مراقبت از بیماران و تهیه مایحتاج داروی آنها ضعیف تر عمل کردند گزارش کمرنگ تری هم دارند.

اینجانب از طریق معاون حقوقی و امور مجلس وزارتخانه از ایشان درخواست کردم که اگر مستنداتی در مورد ادعایشان دارند ارائه نمایند که میسر نشد. لذا متذکر می شوم که در طول مدت بیماری COVID19 :
اولا: هیچ دارویی که همزمان در کشورهای دیگر همچون آمریکا و اروپا و آسیا مصرف نشود که در کشورمان جهت تست روی بیماران مصرف نشده است. بررسی کارآزمایی بالینی دارویی که دانشمندان داخلی از منابع گیاهی و شیمیایی تست کرده و پس از تست های حیوانی، وارد مطالعه انسانی و منجر به صدور پروانه شده از این قاعده مستثناست.

ثانیا: هر گوجه وجهی جهت موارد فوق الذکر به هیچ کس در جمهوری اسلامی ایران پرداخت نشده، هدایای دارویی و تجهیزات پزشکی مورد مصرف همزمان در جهان نیز امری متداولست که با نیت خیرخواهانه در شرایط اضطراری صورت می گیرد که در بین آنها نیز چنین موردی وجود نداشته است.

ادعای احمدی‌نژاد چه بود
محمود احمدی‌نژاد رئیس دولت نهم و دهم در گفت و گویی با وب سایت دولت بهار که پایگاه اطلاع رسانی احمدی‌نژاد محسوب می‌شود مطرح کرد:« متاسفانه مقاماتی بودند که دارویی را از سوی بهداشت جهانی بر روی مردم امتحان می‌کردند و پول می‌گرفتند»

رییس جمهور پیشین ادعا کرد: « متاسفانه مقاماتی بودند که در یک پروژه تحقیقاتی بهداشت جهانی، یکسری داروها را می خواستند آزمایش کنند، آن مقدار که من اطلاعات گرفتم در کل دنیا ۱۱ هزار نمونه حاضر شدند بر روی مردمشان آزمایش کنند که ۳۵۰۰ تای آن بر روی مردم ایران آزمایش شد و من شنیدم آن مقام مسئولی که این کار را کرده، قرارداد بسته و پول گرفته است. این را چگونه می توان هضم کرد!؟ چیزی که خودشان می گویند اثری ندارد، و تازه قرار است آزمایش شود، باید بیایند روی مردم ما آزمایش کنند و بعد به عنوان یک کار تحقیقاتی قرارداد ببندند و اطلاعات مردم ما را به دیگران بدهند، دارویی را تجویز کنند و بابتش پول دریافت کنند!؟»

  • منبع خبر : گاهان‌نیوز